Grafika reprezentacyjna z logiem witrynyPraca
Sadzenie


TERMIN. Rośliny ozdobne kupione w pojemniku można sadzić przez cały okres wegetacji. Powszechnie panujące przekonanie, że należy sadzić wiosną bądź jesienią dotyczy jedynie roślin kopanych z gruntu.

PRZYGOTOWANIA. Po dłuższym transporcie rośliny należy obficie podlać zanim zabierzemy się za ich sadzenie. Kolejnym etapem jest wykopanie dołu do sadzenia. Osobno odkładamy wierzchnią warstwę ziemi, którą wykorzystamy do przysypania bryły. Głębokość dołu powinna pozwalać na posadzenie rośliny niewiele głębiej niż rosła w pojemniku. W innym razie do korzeni nie będzie dopływała wystarczająca ilość powietrza. Jeżeli miejsce, w którym znajdzie się roślina zawiera nieodpowiednią dla tej rośliny ziemię należy pogłębić dół i na dno nasypać odpowiednie podłoże dla rośliny (patrz: podłoże).

SADZENIE. Co najważniejsze: roślinę sadzi się z bryłą korzeniową! Nie otrząsa się ziemi z korzeni. Po włożeniu bryły do dołka przysypuje się ją górną warstwą gleby, którą odłożyliśmy przy kopaniu. Po posadzeniu glebę wokół roślin należy delikatnie ubić. Wokół posadzonej rośliny należy uformować tzw. misę, w której będzie się gromadziła woda podczas podlewania. Zagłębienie to najlepiej wyściółkować, aby zapobiec rośnięciu chwastów (patrz: ściółkowanie).

PO POSADZENIU. Wymagane jest obfite podlanie. Najwięcej wody rośliny potrzebują w pierwszym roku po posadzeniu, gdyż system korzeniowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty. Większe rośliny oraz odmiany bez dobrze wykształconego pędu przewodniego należy przywiązywać do podpory.© Copyright Szkółka Roślin Ozdobnych Kierzkowscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie elementów witryny zabronione.